JM1AN-ZTM-DC24V
- Manufacturer Part Number:
- JM1AN-ZTM-DC24V
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
- Coil Current :
- 37.5 mA
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Rating (Current) :
- 20 A
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 16.8 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.4 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 60°C
- Switching Voltage :
- 250VAC - Max
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.187"/0.250"