IS1R-24A-R-10K
- Manufacturer Part Number:
- IS1R-24A-R-10K
- Manufacturer/Brand:
- R-K Electronics, Inc.
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
- Manufacturer :
- R-K Electronics, Inc.
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 24VAC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Material :
- Contact Rating (Current) :
- 10 A
- Features :
- Lighted Indicator
- Mounting Type :
- DIN Rail
- Must Operate Voltage :
- Must Release Voltage :
- Operate Time :
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 50°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 250VAC - Max