TDR-24/240V-AA11
- Manufacturer Part Number:
- TDR-24/240V-AA11
- Manufacturer/Brand:
- R-K Electronics, Inc.
- Part of Description:
- RELAY GEN PURP SPDT 5A 24-240V
- Manufacturer :
- R-K Electronics, Inc.
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 24 ~ 240VAC/DC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Material :
- Contact Rating (Current) :
- 5 A
- Features :
- Lighted Indicator
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- Must Release Voltage :
- Operate Time :
- 5 ms
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 65°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 5 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 250VAC, 30VDC - Max
- Termination Style :
- Plug In, 11 Pin (Octal)