RG4CB-120VAC-L
- Manufacturer Part Number:
- RG4CB-120VAC-L
- Manufacturer/Brand:
- R-K Electronics, Inc.
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
- Manufacturer :
- R-K Electronics, Inc.
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 120VAC
- Contact Form :
- 4PDT (4 Form C)
- Contact Material :
- Silver (Ag)
- Contact Rating (Current) :
- 3 A
- Features :
- Lighted Indicator
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 90 VAC
- Must Release Voltage :
- 36 VAC
- Operate Time :
- 20 ms
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 40°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 240VAC, 30VDC - Max