HAP02F2C16DC24S
- Manufacturer Part Number:
- HAP02F2C16DC24S
- Manufacturer/Brand:
- Hasco Relays
- Part of Description:
- RELAY DPDT 16A 24V
- Manufacturer :
- Hasco Relays
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 33.3 mA
- Coil Insulation :
- Class F
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- DPDT
- Contact Material :
- Silver Alloy
- Contact Rating (Current) :
- 16 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 18 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.4 VDC
- Operate Time :
- 10 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- Release Time :
- 5 ms
- Seal Rating :
- Sealed - Fully
- Switching Voltage :
- 277VAC