MY2IN-CR AC220/240 (S)
- Manufacturer Part Number:
- MY2IN-CR AC220/240 (S)
- Manufacturer/Brand:
- Omron Automation and Safety
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V
- Manufacturer :
- Omron Automation and Safety
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 4.2 mA
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 240VAC
- Contact Form :
- DPDT (2 Form C)
- Contact Material :
- Silver (Ag)
- Contact Rating (Current) :
- 5 A
- Features :
- Lighted Indicator, RC Circuit, Test Button
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 192 VAC
- Must Release Voltage :
- 72 VAC
- Operate Time :
- 20 ms
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 20 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 250VAC, 125VDC - Max