MY2N-CR AC220/240 (S)
Manufacturer Part Number:
MY2N-CR AC220/240 (S)
Manufacturer/Brand:
Omron Automation and Safety
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V
Manufacturer :
Omron Automation and Safety
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
4.2 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Lighted Indicator, RC Circuit
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
192 VAC
Must Release Voltage :
72 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max