ARP120A6R
- Manufacturer Part Number:
- ARP120A6R
- Manufacturer/Brand:
- Macromatic Industrial Controls
- Part of Description:
- RELAY IMPULSE SPDT 10A 120V
- Manufacturer :
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 120VAC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Material :
- Contact Rating (Current) :
- 10 A
- Features :
- Lighted Indicator
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 102 VAC
- Must Release Voltage :
- Operate Time :
- Operating Temperature :
- -28°C ~ 65°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- Impulse
- Release Time :
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 240VAC, 24VDC - Max
- Termination Style :
- Plug In, 8 Pin (Octal)