SF4D-DC21V
Manufacturer Part Number:
SF4D-DC21V
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE 8PST 6A 21V
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
21VDC
Contact Form :
8PST-4NO/4NC (4 Form A, 4 Form B)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
6 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
15.75 VDC
Must Release Voltage :
3.15 VDC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
440VAC, 30VDC - Max