PC730-2C-C3-24A
- Manufacturer Part Number:
- PC730-2C-C3-24A
- Manufacturer/Brand:
- Picker Components
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 24V
- Manufacturer :
- Picker Components
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 500 mA
- Coil Insulation :
- Class B
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 24VAC
- Contact Form :
- DPDT (2 Form C)
- Contact Material :
- Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- Contact Rating (Current) :
- 30 A
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 19 VAC
- Must Release Voltage :
- 7 VAC
- Operate Time :
- 25 ms
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 55°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 15 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 330VAC, 36VDC - Max
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)