PC113-2C-P-120A-X
- Manufacturer Part Number:
- PC113-2C-P-120A-X
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 120V
- Coil Current :
- 26.4 mA
- Coil Voltage :
- 120VAC
- Contact Rating (Current) :
- 12 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 96 VAC
- Must Release Voltage :
- 36 VAC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Switching Voltage :
- 250VAC, 28VDC - Max