PC113-2C-C1-12D-X
- Manufacturer Part Number:
- PC113-2C-C1-12D-X
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 12V
- Coil Current :
- 75 mA
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Rating (Current) :
- 12 A
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 9.6 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Switching Voltage :
- 250VAC, 28VDC - Max