PTRA-1C-120S-1-X
- Manufacturer Part Number:
- PTRA-1C-120S-1-X
- Manufacturer/Brand:
- Picker Components
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 120V
- Manufacturer :
- Picker Components
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 39.5 mA
- Coil Insulation :
- Class F
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 120VAC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Material :
- Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- Contact Rating (Current) :
- 40 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 90 VAC
- Must Release Voltage :
- 36 VAC
- Operate Time :
- 15 ms
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 100°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 10 ms
- Seal Rating :
- Sealed - Fully
- Switching Voltage :
- 300VAC, 110VDC - Max