PTRD-1C-12S-T5-X
- Manufacturer Part Number:
- PTRD-1C-12S-T5-X
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 12V
- Coil Current :
- 80 mA
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current) :
- 40 A
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 9 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 100°C
- Switching Voltage :
- 300VAC, 110VDC - Max
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.187"/0.250"