PTRH-1A-24S-T4-XA
Manufacturer Part Number:
PTRH-1A-24S-T4-XA
Manufacturer/Brand:
Picker Components
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Manufacturer :
Picker Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
37.5 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
300VAC, 110VDC - Max