PC532-1A-12C-X
- Manufacturer Part Number:
- PC532-1A-12C-X
- Manufacturer/Brand:
- Picker Components
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE SPST 32A 12V
- Manufacturer :
- Picker Components
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 233.5 mA
- Coil Insulation :
- Class F
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Material :
- Silver Tin Oxide (AgSnO)
- Contact Rating (Current) :
- 32 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 9 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operate Time :
- 15 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 10 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 360VAC - Max