RV8H-L-AD24-C1D2
Manufacturer Part Number:
RV8H-L-AD24-C1D2
Manufacturer/Brand:
IDEC
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V
Manufacturer :
IDEC
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
13.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC/DC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
6 A
Features :
Socket Included
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
21.6 VAC/DC
Must Release Voltage :
1.68 VAC/DC
Operate Time :
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
400VAC, 125VDC - Max