RV8H-2S-AD24
Manufacturer Part Number:
RV8H-2S-AD24
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 24V
Coil Current :
21 mA
Coil Voltage :
24VAC/DC
Contact Rating (Current) :
6 A
Must Operate Voltage :
19.2 VAC/DC
Must Release Voltage :
1.68 VAC/DC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom