RV8H-1S1-AD24
Manufacturer Part Number:
RV8H-1S1-AD24
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V
Coil Current :
21 mA
Coil Voltage :
24VAC/DC
Contact Rating (Current) :
12 A
Must Operate Voltage :
19.2 VAC/DC
Must Release Voltage :
1.68 VAC/DC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom