58.33.9.024.0050SPA
- Manufacturer Part Number:
- 58.33.9.024.0050SPA
- Manufacturer/Brand:
- Finder Relays, Inc.
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
- Manufacturer :
- Finder Relays, Inc.
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 40 mA
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- 3PDT (3 Form C)
- Contact Material :
- Silver Nickel (AgNi)
- Contact Rating (Current) :
- 10 A
- Features :
- Diode, Lighted Indicator
- Mounting Type :
- DIN Rail
- Must Operate Voltage :
- 19.2 VDC
- Must Release Voltage :
- 4.8 VDC
- Operate Time :
- 10 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 15 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 400VAC - Max