RR3PA-ULDC110V
Manufacturer Part Number:
RR3PA-ULDC110V
Manufacturer/Brand:
IDEC
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
Manufacturer :
IDEC
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
13 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
88 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 40°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)