RH1B-ULAC240V
Manufacturer Part Number:
RH1B-ULAC240V
Manufacturer/Brand:
IDEC
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V
Manufacturer :
IDEC
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
4.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
192 VAC
Must Release Voltage :
72 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)