RV8H-1S1-AD48-C1D2
Manufacturer Part Number:
RV8H-1S1-AD48-C1D2
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 48V
Coil Current :
9 mA
Coil Voltage :
48VAC/DC
Contact Rating (Current) :
12 A
Must Operate Voltage :
38.4 VAC/DC
Must Release Voltage :
3.36 VAC/DC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom