RV8H-2L-D12-C1D2
Manufacturer Part Number:
RV8H-2L-D12-C1D2
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V
Coil Current :
32 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
8 A
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Must Release Voltage :
0.84 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom