RV8H-2S-AD18-C1D2
Manufacturer Part Number:
RV8H-2S-AD18-C1D2
Manufacturer/Brand:
IDEC
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 18V
Manufacturer :
IDEC
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
24 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
18VAC/DC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
6 A
Features :
Socket Included
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
14.4 VAC/DC
Must Release Voltage :
1.26 VAC/DC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Nom