RV8H-1L1-D24-C1D2
Manufacturer Part Number:
RV8H-1L1-D24-C1D2
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Coil Current :
20 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
1.68 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom