RR2P-ULCAC24V
Manufacturer Part Number:
RR2P-ULCAC24V
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Coil Current :
105 mA
Coil Voltage :
24VAC
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
19.2 VAC
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Operating Temperature :
-25°C ~ 40°C
Switching Voltage :
240VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)