LY2N-CR-AC100110
Manufacturer Part Number:
LY2N-CR-AC100110
Manufacturer/Brand:
Omron Automation and Safety
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Manufacturer :
Omron Automation and Safety
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
11 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator, RC Circuit
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
88 VAC
Must Release Voltage :
33 VAC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max