RR3P-UDC12V
- Manufacturer Part Number:
- RR3P-UDC12V
- Manufacturer/Brand:
- IDEC
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
- Manufacturer :
- IDEC
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 120 mA
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- 3PDT (3 Form C)
- Contact Material :
- Silver (Ag)
- Contact Rating (Current) :
- 10 A
- Features :
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 9.6 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operate Time :
- 25 ms
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 40°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 25 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 240VAC, 30VDC - Max
- Termination Style :
- Plug In, 11 Pin (Octal)