RR2P-ULDC12V
- Manufacturer Part Number:
- RR2P-ULDC12V
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
- Coil Current :
- 120 mA
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Rating (Current) :
- 10 A
- Features :
- Lighted Indicator
- Must Operate Voltage :
- 9.6 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 40°C
- Switching Voltage :
- 240VAC, 30VDC - Max
- Termination Style :
- Plug In, 8 Pin (Octal)