58.P4.9.012.0050SPA
- Manufacturer Part Number:
- 58.P4.9.012.0050SPA
- Manufacturer/Brand:
- Finder Relays, Inc.
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7A 12V
- Manufacturer :
- Finder Relays, Inc.
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 86 mA
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- 4PDT (4 Form C)
- Contact Material :
- Silver Nickel (AgNi)
- Contact Rating (Current) :
- 7 A
- Features :
- Diode, Lighted Indicator
- Mounting Type :
- DIN Rail
- Must Operate Voltage :
- 9.6 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.4 VDC
- Operate Time :
- 11 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 15 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 250VAC - Max