58.34.8.120.0060SPA
- Manufacturer Part Number:
- 58.34.8.120.0060SPA
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7A 120V
- Coil Current :
- 12 mA
- Coil Voltage :
- 120VAC
- Contact Form :
- 4PDT (4 Form C)
- Contact Rating (Current) :
- 7 A
- Features :
- Lighted Indicator, Varistor
- Must Operate Voltage :
- 96 VAC
- Must Release Voltage :
- 24 VAC
- Operate Time :
- 11 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Release Time :
- 3 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 250VAC - Max