PR21-24V-400-2C
- Manufacturer Part Number:
- PR21-24V-400-2C
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
- Coil Current :
- 16.7 mA
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- DPDT (2 Form C)
- Contact Rating (Current) :
- 8 A
- Must Operate Voltage :
- 16.8 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.4 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Switching Voltage :
- 440VAC, 120VDC - Max