PR22-24V-400-1C
- Manufacturer Part Number:
- PR22-24V-400-1C
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
- Coil Current :
- 16.7 mA
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current) :
- 16 A
- Must Operate Voltage :
- 16.8 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.4 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Switching Voltage :
- 440VAC, 120VDC - Max