PR23-12V-900-1C
- Manufacturer Part Number:
- PR23-12V-900-1C
- Manufacturer/Brand:
- CUI Devices
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 12V
- Manufacturer :
- CUI Devices
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 75 mA
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Material :
- Silver Alloy
- Contact Rating (Current) :
- 30 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 8.4 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operate Time :
- 15 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 10 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 250VAC, 28VDC - Max