PR16-24V-540-2C
- Manufacturer Part Number:
- PR16-24V-540-2C
- Manufacturer/Brand:
- CUI Devices
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
- Manufacturer :
- CUI Devices
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 22.5 mA
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- DPDT (2 Form C)
- Contact Material :
- Silver Alloy
- Contact Rating (Current) :
- 5 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 18 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.4 VDC
- Operate Time :
- 15 ms
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 8 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 250VAC, 30VDC - Max