AZ7709-1AE-12DE
- Manufacturer Part Number:
- AZ7709-1AE-12DE
- Manufacturer/Brand:
- American Zettler
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
- Manufacturer :
- American Zettler
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 37.5 mA
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Material :
- Silver Tin Oxide (AgSnO)
- Contact Rating (Current) :
- 5 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 8.4 VDC
- Must Release Voltage :
- 0.6 VDC
- Operate Time :
- 8 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 4 ms
- Seal Rating :
- Sealed - Fully
- Switching Voltage :
- 250VAC, 30VDC - Max