B07D034BB2-0120
Manufacturer Part Number:
B07D034BB2-0120
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
160 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
6.5 VDC
Must Release Voltage :
0.8 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Sealed - Hermetically
Switching Voltage :
115VAC, 28VDC - Max