K10P-11AT5-24
Manufacturer Part Number:
K10P-11AT5-24
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V
Coil Current :
52 mA
Coil Voltage :
24VAC
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
20.4 VAC
Must Release Voltage :
2.4 VAC
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Switching Voltage :
120VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)