T92P11A22-24
Manufacturer Part Number:
T92P11A22-24
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 24V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
167 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
19.2 VAC
Must Release Voltage :
2.4 VAC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 65°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC - Nom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)