T92S11A22-24
Manufacturer Part Number:
T92S11A22-24
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 24V
Coil Current :
167 mA
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Operate Voltage :
19.2 VAC
Must Release Voltage :
2.4 VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 65°C
Switching Voltage :
277VAC - Nom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)