G2R-2A-DC12
- Manufacturer Part Number:
- G2R-2A-DC12
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
- Coil Current :
- 43.6 mA
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- DPST-NO (2 Form A)
- Contact Rating (Current) :
- 5 A
- Must Operate Voltage :
- 8.4 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.8 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Switching Voltage :
- 380VAC, 125VDC - Max