T9AS1D12-12
- Manufacturer Part Number:
- T9AS1D12-12
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
- Manufacturer :
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 83 mA
- Coil Insulation :
- Class F
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Material :
- Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- Contact Rating (Current) :
- 30 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 9 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operate Time :
- 15 ms
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 15 ms
- Seal Rating :
- Sealed - Fully
- Switching Voltage :
- 277VAC - Max