DSP1-DC24V-F
- Manufacturer Part Number:
- DSP1-DC24V-F
- Manufacturer/Brand:
- Panasonic - ATG
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
- Manufacturer :
- Panasonic - ATG
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 12.5 mA
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
- Contact Material :
- Silver Tin Oxide (AgSnO)
- Contact Rating (Current) :
- 5 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 19.2 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.4 VDC
- Operate Time :
- 10 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 65°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 5 ms
- Seal Rating :
- Sealed - Fully
- Switching Voltage :
- 250VAC, 30VDC - Max