SSC800-25-12
Manufacturer Part Number:
SSC800-25-12
Manufacturer/Brand:
Sensata-Crydom
Part of Description:
RELAY SSR HV DC 800VDC 25A 12V
Manufacturer :
Sensata-Crydom
Product Category :
Contactors (Solid State)
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
25 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Output Type :
DC
Package / Case :
Hockey Puck
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Input :
8 ~ 16VDC
Voltage - Load :
0 ~ 800V