HDC100A160H
Manufacturer Part Number:
HDC100A160H
Manufacturer/Brand:
Sensata-Crydom
Part of Description:
RELAY SSR CONTACTOR DC 160A
Manufacturer :
Sensata-Crydom
Product Category :
Contactors (Solid State)
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
160 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Output Type :
DC
Package / Case :
Hockey Puck
Product Status :
Active
Termination Style :
Stud
Voltage - Input :
90 ~ 140VAC
Voltage - Load :
7 ~ 72V