P40C42A12C1-24
- Manufacturer Part Number:
- P40C42A12C1-24
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
- Part of Description:
- CONTACTORS
- Manufacturer :
- Product Category :
- Contactors (Electromechanical)
- Coil Voltage :
- 24VAC
- Contact Form :
- 3PST-NO (DM) (3 Form X)
- Contact Rating (Current) :
- 40 A
- Features :
- Auxiliary Contacts
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 20.4 VAC
- Must Release Voltage :
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 65°C
- Product Status :
- Active
- Switching Voltage :
- 600VAC - Max