280-D40N3XC
- Manufacturer Part Number:
- 280-D40N3XC
- Part of Description:
- 3 Pole, 40A, 24V AC (50/60 Hz)
- Coil Voltage :
- 24VAC
- Contact Form :
- 3PST-NO (3 Form A)
- Contact Rating (Current) :
- 40 A
- Must Operate Voltage :
- 18 VAC
- Must Release Voltage :
- 6 VAC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 65°C
- Switching Voltage :
- 277VAC - Max
- Termination Style :
- Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)