280-D30N2XC
- Manufacturer Part Number:
- 280-D30N2XC
- Manufacturer/Brand:
- c3controls
- Part of Description:
- 2 Pole, 30A, 24V AC (50/60 Hz)
- Manufacturer :
- c3controls
- Product Category :
- Contactors (Electromechanical)
- Coil Voltage :
- 24VAC
- Contact Form :
- DPST-NO (2 Form A)
- Contact Rating (Current) :
- 30 A
- Features :
- Insulation - Class B
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 18 VAC
- Must Release Voltage :
- 6 VAC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 65°C
- Product Status :
- Active
- Switching Voltage :
- 277VAC - Max
- Termination Style :
- Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)