3RT1265-6AS36
Manufacturer Part Number:
3RT1265-6AS36
Manufacturer/Brand:
Siemens
Part of Description:
CONTACTOR VAC S10 265A 500-550V
Manufacturer :
Siemens
Product Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
500 ~ 550VAC/DC
Contact Form :
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current) :
265 A
Features :
Auxiliary Contacts
Mounting Type :
Chassis Mount, DIN Rail
Must Operate Voltage :
Must Release Voltage :
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
1000VAC - Max